wylot dyszy głównej (mm):  1,2 
dostępne wyloty dysz wirujących (mm):  0,7   1,3*
pojemność zbiornika: 1,3 l
ciśnienie robocze: 0,45 MPa (4,5 atm)
średnie zużycie powietrza (l/min): 200÷290
masa aparatu z pustym zbiornikiem: ok. 1,8 kg
    
Budowa aparatu

Aparat natryskowy posiada zamocowaną sztywno w rurce stalowej dyszę wirującą, połączoną giętkim przewodem z korpusem aparatu. Zespół dyszy wirującej wykonywany jest w dwóch wariantach - z rurką o długości 30 cm (wyposażenie standardowe) i z rurką o długości 60 cm. Na każdej z rurek można zamocować w dowolnym położeniu przesuwną rękojeść, zakończoną osłoną przed rozpryskiem farby. Istnieje również możliwość wyboru jednej z dwóch dysz wirujących, w zależności od rodzaju stosowanej farby. Korpus aparatu jest odlewem ciśnieniowym ze stopów aluminium. Dysza główna wykonana jest ze stali nierdzewnej utwardzonej termicznie. Szlifowana iglica, prowadzona na teflonowych tulejkach, wykonana ze stali nierdzewnej - pasowana następnie z dyszą w procesie montażu dla pewnego zamknięcia wylotu farby. Zbiornik na farbę - zasilany sprężonym powietrzem bezpośrednio z korpusu aparatu - wykonany z grubej blachy stalowej, przykręcany do pokrywy połączonej z korpusem.

Działanie

Pokrętło regulatora ciśnienia służy do płynnej regulacji ciśnienia powietrza wewnątrz zbiornika i stanowi równocześnie zawór wykorzystywany przy nalewaniu farby do zbiornika oraz przy końcu pracy, wewnątrz zamontowany jest kulkowy zawór zwrotny. Spust dwustopniowego działania - pierwszy opór to otwarcie dopływu powietrza, drugi opór to otwarcie przepływu farby. Pokrętłem regulatora powietrza ustala się optymalny wydatek powietrza w zależności od rodzaju środka zabezpieczającego, dodatkowo można zwiększyć ilość powietrza za pomocą regulatora bocznego. Wydatek materiału ustala się poprzez wykręcanie lub wkręcanie śruby regulacyjnej umieszczonej pod spustem aparatu. Każdy aparat wyposażony jest w szybkozłącze umożliwiające bezproblemowe podłączenie do przewodu zasilającego w sprężone powietrze.

Eksploatacja

Zgodnie z normą PN-75/M-47186.03 aparaty natryskowe powinny być uziemiane ze względu na możliwość gromadzenia się ładunków elektrostatycznych.

drukuj opis