dostępne wyloty dysz (mm):  0,8   1,0   1,2   1,5 
pojemność zbiornika: 0,6 l
ciśnienie robocze: 0,35 MPa (3,5 atm)
średnie zużycie powietrza (l/min): 120÷180 150÷200
masa aparatu z pustym zbiornikiem: ok. 0,6 kg
    
Budowa aparatu

Korpus aparatu jest odlewem ciśnieniowym ze stopów aluminium, dysze wykonane są z twardego mosiądzu lub stali nierdzewnej, szlifowane iglice, prowadzone na teflonowych tulejkach, wykonane ze stali nierdzewnej - pasowane następnie z dyszą w procesie montażu dla pewnego zamknięcia wylotu farby. Zbiornik na lakier wykonany ze specjalnego, półprzezroczystego tworzywa - odpornego mechanicznie i obojętnego na rozmaite rozcieńczalniki. Ponadto zbiornik posiada gniazdo do mocowania powszechnie stosowanych filtrów lakierniczych. Zbiornik jest przykręcany poprzez złączki do korpusu. Istnieje dodatkowa możliwość mocowania zbiornika na przegubie, pozwalającym na optymalne jego ustawienie podczas pracy.

Działanie

Aparat zasilany jest grawitacyjnie z górnego zbiornika; dysze typu mieszania zewnętrznego (strumień farby i powietrza rozpylającego spotykają się poza końcówką pistoletu). Spust dwustopniowego działania - pierwszy opór to otwarcie dopływu powietrza, drugi opór to otwarcie przepływu lakieru. Pokrętłem regulatora powietrza ustala się optymalny wydatek powietrza w zależności od rodzaju lakieru i odległości malowanego elementu. Wydatek materiału lakierniczego ustala się pokrętłem regulatora farby. Kształt strumienia (spłaszczenie) ustala się poprzez obrót rozpylacza. Każdy aparat wyposażony jest w szybkozłącze umożliwiające bezproblemowe podłączenie do przewodu zasilającego w sprężone powietrze.

Eksploatacja

Najlepszy natrysk uzyskuje się przy odległości 150 - 200 mm od wylotu dyszy do malowanej powierzchni. Zgodnie z normą PN-75/M-47186.03 aparaty natryskowe powinny być uziemiane ze względu na możliwość gromadzenia się ładunków elektrostatycznych.

drukuj opis