dostępne wyloty dysz (mm):  1,2   1,5   1,8   2,0   2,5 
pojemność zbiornika: 1,3 l
ciśnienie robocze: 0,45 MPa (4,5 atm)
średnie zużycie powietrza (l/min): 180÷270 200÷290
masa aparatu z pustym zbiornikiem: ok. 1,5 kg
    
Budowa aparatu

Korpus aparatu jest odlewem ciśnieniowym ze stopów aluminium. Dysze wykonane są ze stali nierdzewnej utwardzonej termicznie. Szlifowane iglice, prowadzone na teflonowych tulejkach, wykonane ze stali nierdzewnej - pasowane następnie z dyszą w procesie montażu dla pewnego zamknięcia wylotu farby. Rozpylacz toczony jest z mosiężnego pręta, co pozwala na uzyskanie precyzyjnego strumienia farby. Zbiornik na farbę - zasilany sprężonym powietrzem bezpośrednio z korpusu aparatu - wykonany z grubej blachy stalowej, przykręcany do pokrywy połączonej z korpusem.

Działanie

W przypadku użycia lakieru lub innego środka (np. tapety natryskowej) o większej gęstości istnieje potrzeba dostarczenia dodatkowo powietrza do zbiornika, co pozwala równomierny dopływ do dyszy głównej aparatu. Pokrętło regulatora ciśnienia służy do płynnej regulacji ciśnienia powietrza wewnątrz zbiornika i stanowi równocześnie zawór wykorzystywany przy nalewaniu lakieru do zbiornika oraz przy końcu pracy, wewnątrz zamontowany jest kulkowy zawór zwrotny. Dysze typu mieszania zewnętrznego (strumień farby i powietrza rozpylającego spotykają się poza końcówką pistoletu). Spust dwustopniowego działania - pierwszy opór to otwarcie dopływu powietrza, drugi opór to otwarcie przepływu lakieru. Pokrętłem regulatora powietrza ustala się optymalny wydatek powietrza w zależności od rodzaju lakieru i odległości malowanego elementu. Wydatek materiału ustala się poprzez wykręcanie lub wkręcanie śruby regulacyjnej umieszczonej pod spustem aparatu. Kształt strumienia (spłaszczenie) ustala się pokrętłem regulatora kształtu. Zmiana położenia otworów powietrznych skrzydełek rozpylacza daje możliwość malowania spłaszczonym strumieniem pod dowolnym kątem. Każdy aparat wyposażony jest w szybkozłącze umożliwiające bezproblemowe podłączenie do przewodu zasilającego w sprężone powietrze.

Eksploatacja

Najlepszy natrysk uzyskuje się przy odległości 300 - 500 mm od wylotu dyszy do malowanej powierzchni. Zgodnie z normą PN-75/M-47186.03 aparaty natryskowe powinny być uziemiane ze względu na możliwość gromadzenia się ładunków elektrostatycznych.

drukuj opis